26-03-2020
Tradycją jest, że ślub powinna poprzedzać nieformalna impreza: wieczór panieński lub kawalerski. Często pada jednak pytanie, kto powinien zająć się jej organizacją: młodzi, czy może świadkowie? Czy należy przynosić prezenty? Czy wypada poprosić gości o zrzutkę? Mamy na to odpowiedzi i zebraliśmy je w tym artykule!
W dniu wesela są nimi oczywiście państwo młodzi. W przypadku wieczoru kawalerskiego czy też panieńskiego – rządzą świadek i świadkowa (ewentualnie drużba i druhna). To na nich spoczywa obowiązek organizacji, a więc:
• ustalenia daty imprezy,
• zarezerwowania lokalu,
• wymyślenia atrakcji,
• zaproszenia gości.
Jak widać, nie jest to proste zadanie, choćby z tego powodu, że świadkowa lub druhna nie musi przecież znać osobiście wszystkich kobiet, jakie pojawią się na weselu. W podobnej sytuacji jest świadek lub drużba, którego zadaniem jest skontaktowanie się z kolegami i krewnymi pana młodego. Dlatego dobrym zwyczajem jest, że część zadań przejmują na siebie koleżanki lub siostry panny młodej. Tak samo sprawa wygląda w przypadku wieczoru kawalerskiego, w którego organizację włączają się zwykle bracia i przyjaciele.
A co z wymyśleniem atrakcji, które uświetnią imprezę. Warto pamiętać, że przede wszystkim powinny one trafić w gust państwa młodych! Rzecz jasna, każda z osób biorących udział w organizacji wieczoru ma prawo do własnych pomysłów, jednak ostatnie słowo powinno należeć do świadka i świadkowej. Oni znają najlepiej przyszłych małżonków i dlatego im najłatwiej będzie ocenić, czy konkretny pomysł wywoła u nich zachwyt, czy może raczej niesmak.
Sprawa nie jest taka prosta. Wiele zależy od regionu, w jakim odbędzie się wesele, a także od zwyczajów panujących w danej rodzinie. Do wyboru jest kilka rozwiązań.
1. Świadek lub świadkowa finansują główną imprezę (np. wejście do klubu lub wynajęcie sali), a w środku każdy płaci za siebie.
2. Panna młoda lub pan młody organizuje przyjęcie w domu, kupując jedzenie i alkohol, a goście przynoszą prezenty.
3. Wszyscy idą do lokalu, każdy płaci za wejście, a w środku przyszły małżonek stawia kolejkę lub dwie.
4. Świadkowie organizują składkowe imprezy, wcześniej pozyskując fundusze od wszystkich uczestników oprócz państwa młodych.
Opcji jest więc sporo, a część z nich wymaga wcześniejszego zebrania pieniędzy od uczestników. Jak w tej sytuacji nikogo nie urazić? O kosztach ciężko się rozmawia. Dlatego najlepiej jest już w momencie zapraszania postawić sprawę jasno, ile wynosi składkowe.
Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaką formę przyjął wieczór kawalerski lub panieński i kto za niego zapłacił. Jeżeli osoby biorące udział w imprezie złożyły się na nią, kupowanie podarunków nie jest już konieczne. Jeśli panna młoda lub pan młody zaprosili gości do siebie, fundując jedzenie i alkohol, z pewnością nie wolno przyjść z pustymi rękoma. Kupując prezent, zachowaj powściągliwość i nie przekraczaj granic dobrego smaku. Pamiętaj, że jeśli na wieczorze pojawią się osoby z rodziny, sprezentowanie erotycznego gadżetu może wywołać co najwyżej… zażenowanie.
Organizacja wieczoru panieńskiego lub kawalerskiego to duże wyzwanie. Warto podjąć ten wysiłek, bo okazja jest naprawdę wyjątkowa! Państwo młodzi, zajęci innymi przygotowaniami, z pewnością to docenią. Będzie to też dla nich okazja do wyluzowania się, a dla gości doskonały sposób na integrację – nie wszyscy się przecież znają. Ci, którzy miło spędzili ze sobą czas podczas wieczoru, z pewnością będą teraz bawić się lepiej.
Jeśli chcesz znaleźć idealne miejsce na imprezę – czy to restaurację, czy klub, sprawdź wyszukiwarkę dostępną na Evenly! Pamiętaj, że wieczór kawalerski lub panieński jest równie ważny, jak samo wesele. Warto więc dołożyć starań, żeby organizować naprawdę pamiętną imprezę!
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies
W pełni respektujemy i szanujemy prawo do prywatności i ochrony danych osobowych odwiedzających nasz serwis internetowy. Niniejszy dokument określa zasady gromadzenia oraz postępowania z informacjami uzyskiwanymi w czasie realizacji usług.