01-03-2020
Okres pandemii to czas, kiedy powinno się pozostać w domach. Najlepiej zrobić coś, na co do tej pory brakowało czasu. Jak tu jednak być spokojnym, kiedy lada dzień miał się odbyć wymarzony ślub i wesele, a lokal został zamknięty? W samej uroczystości nie może wziąć udziału więcej niż 5 osób… Jakie kroki podjąć, żeby nie stracić pieniędzy? Poniżej podpowiadamy!
Z doświadczenia wiemy, jak dużo czasu zajmuje wyszukanie fajnego miejsca na wesele, 18. urodziny czy imprezę firmową. Teraz można zrobić to bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że skorzystasz z Evenly! Stworzyliśmy jedyny taki portal, w którym zastosowaliśmy aż 120 filtrów wyszukiwania. Dzięki temu wyszukiwanie jest dziecinnie proste. Jednak w tym szczególnym czasie chcemy, aby Evenly był czymś więcej niż tylko bazą z miejscami do wyboru. Dlatego wspólnie z ekspertami odpowiadamy na najtrudniejsze pytania. Takim jest niewątpliwie to dotyczące odwołania bądź przesunięcia wesela w czasie epidemii.
Jeśli z jakichś powodów spieszy Ci się ze ślubem, np. z partnerem lub partnerką chcesz wziąć wspólny kredyt na mieszkanie, możecie zalegalizować związek już teraz, a przełożyć jedynie imprezę weselną. Musicie jednak sprawdzić, czy i jak działa USC w Warszawie. Sytuacja jest dynamiczna i trudno to przewidzieć. Prezydent Szczecina, np. już teraz zawiesił wszystkie śluby do odwołania. Z uroczystością kościelną natomiast nie powinno być problemu. Obecnie we mszy może wziąć udział nie więcej niż 5 osób. Limit oznacza, że poza parą młodą i świadkami towarzyszyć im może jeszcze tylko jedna osoba.
Podjęliście decyzję, że nie chcecie dzielić uroczystości i wolicie poczekać, aż cała sytuacja się uspokoi? Z przełożeniem terminu ślubu nie będzie problemu, a co z weselem? O ile to możliwe, radzimy przesunąć termin, a nie całkowicie go anulować. Normalnie byłoby to trudne, ale epidemia to sytuacja bez precedensu i tu pojawia się szansa dla wszystkich par młodych.
Od strony formalnej tak. Pojawiają się zatem pytania: czy przełożenie daty wesela będzie się wiązało z utratą zaliczek i zadatków, np. za wynajęcie sali, catering czy fotografa? W większości umów jest zapis, że za niewywiązanie się z niej, strony ponoszą odpowiedzialność. Zazwyczaj przewidziane są pewne wyjątki, jak chociażby sytuacje, na które ani usługodawca, ani usługobiorca nie mają wpływu.
Czy ogłoszenie stanu epidemii, spełnia te kryteria? Wiele zależy od interpretacji i od dobrej woli stron. Czy to oznacza, że aby odzyskać pieniądze, trzeba wystąpić na drogę sądową? Nie, przecież obecna sytuacja jest trudna nie tylko dla par młodych. Oznacza zastój w całej branży ślubnej. Domy weselne czy restauratorzy nie będą chcieli stracić klienta. Z pewnością będą szukać rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Proponujemy zadzwonić do restauracji, w której miała odbywać się uroczystość. Może uda się:
• podpisać aneks do umowy,
• znaleźć nowy termin uroczystości,
• wynegocjować korzystne warunki odstąpienia od umowy.
No to pytanie w tej chwili nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jedni eksperci mówią o lipcu czy sierpniu, inni o końcu 2020 roku. Jednak czy uda się znaleźć dogodny termin na wesele w Warszawie jeszcze w tym roku? A może warto pokusić się, np. o kwiecień 2021? Są to ważne pytania, nad którymi warto się zastanowić już dziś. Ułatwi to Wam sprawną organizację wesela, jak już wszystko wróci do normalności.
Chętnie Wam pomożemy. Dzięki ocenom innych użytkowników portalu Evenly zobaczycie, które warszawskie lokale są najlepsze na taką okazję. Umożliwiamy też za pośrednictwem naszej strony zadawanie pytań restauratorom. Na razie ranking obejmuje tylko kluby i restauracje ze stolicy, ale już niedługo to się zmieni. Serdecznie zapraszamy!
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Polityki Cookies
W pełni respektujemy i szanujemy prawo do prywatności i ochrony danych osobowych odwiedzających nasz serwis internetowy. Niniejszy dokument określa zasady gromadzenia oraz postępowania z informacjami uzyskiwanymi w czasie realizacji usług.